Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč vás některý lektor zaujme a jiný ne? Nebo, že by vás lektorská práce zajímala a nevíte, co vše za tím stojí? Co vše je potřeba umět a dělat, abyste sklízeli úspěch?
Pokusila jsem se dát dohromady deset bodů, které pokládám za základní pilíře této profese. Pořadí nevnímám za důležité, neboť se mnohdy jedná o body vzájemně se překrývající. Jdeme na to:

1) Buďte autentičtí

Zní to jako klišé, ale je to pravda. Pokud máte někoho, koho obdivujete, tak prima. Ale hlavně se nesnažte být jako on. Kdybyste se snažili napodobit někoho jiného, ať už v přednesu či příbězích, lidé vám mnohdy neuvěří. Proto buďte přirození.

2) Nezanedbejte přípravy

Každý z lektorů funguje jinak. Mám kolegy, kteří potřebují hodně času předem, aby si vše připravili a natrénovali. Jiní zase nejvíce tvoří v noci na poslední chvíli. Možná potřebují pracovat pod stresem, neboť jistá dávka adrenalinu se pak v takovém případě vyplavuje do těla. Ať už by vám sedl jakýkoli styl, přípravu si udělejte.

3) Dělejte chyby

Bez nich to ani jinak nejde. I sebelepší příprava vás nikdy dostatečně nepřipraví na realitu. V té totiž hraje skutečnost mnoho proměnných. Doprava, technika, spánek, množství energie, včasnost příchodu vás i účastníků, atmosféra skupiny aj. A dřív nebo později se může něco nepovést. Hlavu vzhůru. Takové okamžiky vás jen posílí.

4) Mějte rádi lidi

Upřímně, pokud je rádi nemáte, tak nelektorujte. Účastníci poznají, zda před nimi stojí člověk, který si práci užívá, nebo trpí. Podle toho se k vám i budou chovat. Dostanete, co sami dáváte.

5) Tvořte v týmu

I když jste lektor solitér, tak čas od času tvořte program s někým dalším. Rozšíří vám to obzor, posune vás to dál. Přijdete na nápady, které byste sami nevymysleli. Více hlav prostě víc ví.

6) Zjišťujte fakta

Sondujte vše, co má vliv na váš kurz. Není hloupých otázek na zadavatele. Ptejte se na vše, co potřebujete. Od místa, techniky, času, motivaci účastníků a hlavně výstupu, který se od vás očekává. Shrňte si všechna fakta ideálně ještě emailem či na konci schůzky.

7) Improvizujte

Máte pečlivou přípravu? Máte všechna potřebná základní fakta? Skvělý start. Přes to všechno se však v proměnných může vyskytnout něco, co ve vašem plánu není. Pokud se tak stalo, tak vítejte mezi lektory smile. Zadat účastníkům úkol a mezitím řešit variantu plánu B, je velmi častá praxe. Neptejte se mě, proč to tak je, prostě to přijměte jako fakt.

8) Hrajte si

Kurzy, kde účastníci za celý den řeknou akorát: „Dobrý den“ a „Na shledanou“ už jsou snad pryč. Nemusíte po celou dobu kurzu mluvit jen vy. Experimentujte, hrajte si, vymýšlejte zábavné interaktivní akce. Ať to baví vás i účastníky.

9) Dávejte si zpětnou vazbu

Není nad radost z vydařeného kurzu. Ta euforie, nadšení účastníci i zadavatel, plánování další spolupráce. Taková motivace žene lektory dopředu. Na zpětnou vazbu by se však nemělo zapomínat. Pozor na ustrnutí na jednom místě. Pozor na přemíru chvály. Z vrcholu pak bývá strmý pád dolu.

10) Pracujte na sobě

Sbírejte zkušenosti, inspirujte se od druhých, čtěte knihy, projděte sebezkušenostním výcvikem, potkávejte lidi napříč obory, sledujte konkurenci. Prostě dělejte vše, abyste se stále posouvali dál. Jedině tak, budete mít druhým stále co nabídnout.