Za devatero horami a mlhou tak hustou, že by se dala krájet, leží království Andor. Místní země je v neustálém ohrožení ze strany příšer, které žijí v hlubokých lesích a čas od času se pokusí pobýt hrad a království obsadit. Ještě že je tu družina odvážných reků, kteří spojením svých sil a zvláštních schopností mohou stvůry porazit. Není to však úkol lehký, stačí malé zaváhání a úspěch výpravy je ohrožen. Troufnete si změřit síly a důvtip s nestvůrami a pomoci králi?

Andor je desková hra, kterou provází poutavý příběh a krásná herní plocha. Jako u každé větší deskovky se musíte nejprve prokousat pravidly, kterých není málo, ale stojí to za to. Hra samotná je velmi pestře postavena na několika variacích základní legendy, od které se odvíjí i náročnost hry, nástrahy a úkoly hrdinů. Jedná se o kooperativní hru, takže buď zvítězí celá družina, nebo budou všichni poraženi. Postavy jsou vybaveny vlastnostmi tak, aby se dobře doplňovaly.

Při menším počtu hráčů to naopak skýtá možnost pro obměnu taktiky. Pokud máte u sebe někoho znalého pravidel, je hra vhodná i pro začínající hráče, kteří fandí strategiím. Délka hry závisí především na Vás, ale pokud dáte příšerám na frak a zvítězíte, počítejte s hodinou až hodinou a půl.

Jako v každé kooperativní hře je i tady důležitá spolupráce hráčů, rozdělení rolí a plnění dílčích úkolů. Rozvíjíme strategické myšlení, plánování a komunikaci v týmu. Diskuze se tu ukazuje jako obzvláště významná. Po hře jsme si užili rozebrání strategie, postupů jednotlivých postav a jejich motivací i prolnutí chování ve hře a v podobných situacích v jiném prostředí.

Tahle hra se jen tak neomrzí a navíc, kdykoli ji budete hrát s novými spoluhráči, vnesou do ní svůj pohled a celá legenda může dopadnout úplně jinak…