Také v roce 2024 jsme se zúčastnili konference Lean Summit Czechoslovakia, který se tentokrát konal v Nízkých Tatrách na Slovensku. Jiří Bréda tam pro vás udělal rozhovory se čtyřmi lean odborníky a praktiky. Tři z nich vám přinášíme formou podcastu a jeden formou článku, který naleznete níže. Hostem je Jana Darašová z U.S. Steel Košice.

 

Jana Darášová je úctyhodným příkladem maximálně angažovaného lídra ve společnosti, kterou si po škole vybrala. Ve firmě U. S. Steel Košice působí neuvěřitelných 27 let, s čímž se dnes setkáváme už jen málokdy. Janka si vyzkoušela jak práci operátorky, tak manažerské pozice na oddělení nákupu, kvality, obchodu až po současné honorované místo ředitelky pro procesní excelentnost v administrativě. Tak jako v práci, tak i v soukromí je to velmi aktivní člověk, oddaný všemu, do čeho se pustí, a svým entuziasmem umí pozitivně nakazit všechny okolo.

 

Jirka Bréda (moderátor) 

Máme tady dalšího hosta, respektive hostku, která k nám přišla z Lean Summitu podělit se o své know how o tom, co umí a jak u nich ve firmě vypadá Lean. Já tady vítám Janu Darašovou, ahoj, Jano. 

Jana Darašová (host) 

Ahoj Jirko.

Jirka Bréda (moderátor) 

Ještě, než se pustíme do rozhovoru, tak tě poprosím, jestli by ses mohla krátce představit – kdo jsi, odkud jsi.

Jana Darašová (host) 

Já děkuji v první řadě za pozvání. Jak již bylo zmíněno, moje jméno je Jana Darašová a jsem z firmy U.S. Steel Košice, což je jediný výrobce oceli na Slovensku. Pracuji zde již téměř 28 let a samu sebe vidím jako “procesáka” do morku kostí. V současnosti vedu tým process excelence, kde naším úkolem je analyzovat procesy a data v rámci administrativy i ve výrobě a identifikovat příležitosti ke zlepšení.

Jirka Bréda (moderátor) 

Kde tebe poprvé potkal lean, jestli si vzpomeneš, kde ses poprvé setkala s jeho principy, zákonitostmi?

Jana Darašová (host) 

No, zajímavá otázka, trošku jsi mě překvapil, protože to musím zalovit hlouběji v paměti. Poprvé jsem se s leanem jako takovým setkala někdy v letech 2004, 2005. Paradoxní je na tom to, že v tom momentě jsem ještě neuměla pojmenovat, že to je reálně lean princip. Tehdy jsme rámci nákupu analyzovali procesy a snažili se zaměřit na to, jak bychom celý ten proces zlepšili, inovovali, automatizovali. Spojili jsme se s konzultační společností, která přišla s detailním zpracováním našich procesů, popisem práce na jednotlivých pozicích, zejména tam, kde máme hodně manuálních činností. Zahrnovalo to například detaily o tom, jak dlouho jednotlivé úkony trvají.

Byla to pro mě nová a velmi zajímavá zkušenost. Trvalo to, myslím, přibližně 2-3 měsíce, během kterých jsme si prošli opravdu všechny procesy v rámci nákupu a zadefinovali jsme si možnosti procesního zlepšování. To mě tehdy nějak oslovilo, jak jsem se přímo účastnila těch cvičení jakožto manažer pro kvalitu. A i pro mě, ve mně, došlo vlastně k takovému přerodu.

Jirka Bréda (moderátor) 

K motivaci?

Jana Darašová (host) 

Ano, protože v praxi máme na všechno procesy, postupy, usnadnění, máme všechno sešněrované, zestandardizované, musíme se držet přesně definovaných postupů, to mě tak provázelo celou tou procesní analýzou, že jsem během toho prošla přerodem. Od takového toho zmocněnce, který se striktně drží pravidel, které jsme si někdy v minulosti zadefinovali …

Jirka Bréda (moderátor) 

Ačkoli už nejsou aktuální…

Jana Darašová (host) 

(směje se) Přesně tak, a popsali se v interní dokumentaci, až po člověka, který se opravdu tak trošku otevřeně kouká na ten proces z toho pohledu “aha, okey, a proč jsme to vlastně dělali takto, proč jsme to nedělali jinak a proč jsme ty papíry nosili fyzicky každý den x kilometrů …”. Takže pro mě to byl takový vnitřní přerod a toto byla pro mě ta motivace, protože když se potom ty všechny opatření zaimplementovaly, tak jsme viděli, kam se to posunulo, že se to dá dělat jinak.

Jirka Bréda (moderátor) 

Dá se to dělat jinak. Dej nám teď prosím nějaká praktická doporučení z toho, co a jak teď děláte vy. Jak na ten lean, jak s tím pracovat, jak o tom přemýšlet, jak to dělat? 

Jana Darašová (host) 

My jsme centrální tým lidí, který poskytuje podporu vícero úsekům, útvarům v U.S. Steel Košice, takže pro nás je v první řadě důležité pochopit, jak ten celý proces teče, co se tam děje, jaká je tam IT podpora, systém, kudy jak tečou data, jak probíhá komunikace, jaké jsou kroky schvalování a tak podobně.

První krok při analýze je v našem případě uspořádat workshop, kde se bavíme s vlastníkem procesu a s experty, kteří nám poskytnou detailní informace. Naše role je klást otázky a facilitovat diskuzi a následně z toho zpracovat výstup.

Druhým krokem, který děláme, je získat vhled do transakčních činností v rámci daného procesu, kterých je v každém procesu hodně. Pracujeme s daty a koukáme se na kapacitní rozložení.

Takže když to shrnete, potřebujeme nedříve pochopit, jak ten proces vypadá, funguje, teče a pak skrze data detailněji pochopit, co se tam děje. Skrze to identifikujeme činnosti s přidanou hodnotou a bez přidané hodnoty, kde máme ztráty a mezery, také vztahy mezi rolemi a nerovnoměrně rozložené kapacity v rámci transakce. Následně diskutujeme s lidmi z businessu, proč se dané činnosti dělají daným způsobem a jestli by nešly dělat jinak, proč je tam například 4úrovňové schvalování a jestli by třeba nešlo některé zaměstnance doškolit a zvýšit jejich zodpovědnosti či kompetence. Také diskutujeme rizika, která jsou s jednotlivými variantami spojená. Takže je to jak o diskuzi, tak o analýze dat.

V rámci analýzy pak navrhujeme kroky na zlepšení, od jednoduchých úprav procesu po ty komplexní z pohledu implementace. To nejjednodušší, co můžeme udělat je, aby všichni věděli, proč se daná věc dělá právě takto.

My takto lean v U.S. Steel Košice praktikujeme už několik let, a tak u většiny procesů už víme, proč to tak děláme a máme je osekané, jak jen to šlo (směje se). Samozřejmě teď další možností je průběžně hledat různé nástroje, které dané procesy usnadní, zefektivní, například různé self-service nástroje.

No a nejkomplikovanější, ale zároveň nejudržitelnější věc je hledat možnosti procesní automatizace, což je strategie, kterou jdeme, protože to můžeš začít dělat právě v okamžiku, když už je ten proces vyšperkovaný. Je to vhodné zejména pro činnosti, které ti nepřinášejí přidanou hodnotu, ale je potřeba je dělat z hlediska businessu či třeba legislativy. Taky záleží, v jaké organizační struktuře pracuješ. My máme třeba hodně požadavků, které z ní vyplývají. Tyto činnosti nazýváme PDAčka. To samozřejmě vyžaduje zdroje, čas, trvá to déle, ale zase je to udržitelné. 

Jirka Bréda (moderátor) 

To je skvělý, já mám z tebe opravdu pocit, že vy to žijete. Ty to umíš tak hezky popsat, že věřím, že ty věci opravdu děláte.

S tím leanem se určitě pojí i vzdělávání a práce s lidmi, s jejich motivací, aby ten lean chtěli. Jak jste na to šli, aby lidé chtěli změnu ve formě leanu?

Jana Darašová (host) 

No, bylo to těžké na začátku a občas to ještě těžké je. Základní lidská vlastnost je, že se lidé bojí změny, protože se bojí neznámého. Jsou tam i další aspekty, ale je to přirozené, lidské. My děláme ve firmě workshopy, kde jim to vysvětlujeme, že se snažíme identifikovat úkony a transakční činnosti, které se opakují, a ty chceme optimalizovat, snížit jejich množství, aby se mohli místo toho věnovat činnostem, které je baví. Že chceme jít cestou kontinuálního zlepšování. Že když se množství jejich rutinních činností sníží na polovinu, tak se jim uvolní ruce pro zajímavější činnosti.

Jirka Bréda (moderátor) 

Takže jim vysvětlujete a ukazujete praktický dopad, který to pro ně bude mít.

Jana Darašová (host) 

Ano, určitě. Lidi nejvíce osloví to, že chápou, proč ty věci dělají, chápou kontext a vidí ten benefit, přínos pro jejich práci.

Jirka Bréda (moderátor) 

Já se zeptám, přemýšlíte o tom, že budete pracovat s umělou inteligencí?

Jana Darašová (host) 

Určitě. Momentálně máme tým, který se zabývá možnostmi využívání AI. A co se týká strojového učení, tak máme tým interních strojařů, kteří se tím zabývají hlavně v oblasti výroby, kde to má velké přínosy. Tam je totiž důležité umět zareagovat co nejdříve a udělat rozhodnutí na základě správných dat. Ideálně, když je máš co nejrychleji, protože ve výrobě je každá minuta drahá. 

Je to taková černá skříňka z pohledu cyber security. RPačka používáme standardně při automatizaci. Takže toto je určitě směr, kterým jdeme.

Jirka Bréda (moderátor) 

Kdybys měla dát našich posluchačům jeden tip, jednu lean bombu, co by to bylo?

Jana Darašová (host) 

(směje se) To je těžké. Pro každý proces, pro každý problém může být lean bombou něco úplně jiného. Takže nedám lean bomba tip nebo princip, ale obecný tip k procesní analýze. Poslouchejte to, co vám business říká a s každou další procesní analýzou rozšiřujte své vědomosti. Protože čím širší vědomosti máte vy o tom, co se děje u vás ve firmě, tím lépe potom budete umět radit dál vašim klientům.

Jirka Bréda (moderátor) 

Já ti moc děkuju za rozhovor, Jano, a přeji ať vám daří se dále zlepšovat.

Jana Darašová (host) 

Děkuji moc za pozvání.