Většina lidí, kteří se stanou pachateli zlého činu, jsou podle Zimbarda srovnatelně normální, obyčejní a průměrní lidé s těmi, kteří vykonají hrdinský skutek.

Je více faktorů, které ovlivní, jak se lidé zachovají v rozhodujícím okamžiku. V danou chvíli existuje kromě vlastního přesvědčení jedince také mnoho situačních tlaků. Například skupinová identita, rozptýlení odpovědnosti za činy, přítomnost sociálních modelů, věrnost ideologii, časové zaměření na bezprostřední okamžik bez starosti o budoucí důsledky…

Z tohoto pohledu hrdinství spočívá především ve schopnosti jedince odolat situačním silám, které většinu lidí polapí. Umění je se na situaci podívat nezaujatě a kriticky ji zhodnotit.

Každý z nás se totiž může stejně snadno stát hrdinou nebo pachatelem zla. Záleží na tom, jak se k situaci postavíme.

„Banalita hrdinství znamená, že jsme všichni hrdinové v očekávání. Jde o volbu, ke které můžeme být všichni v určitém okamžiku vyzváni.“

Cvičení

Zjišťujeme, že někdy je pro lidi těžké říct o sobě, že jsou hrdiny, nebo to říct i o někom jiném. Cítí určitou trapnost, přepjatost toho významu nebo naopak za hrdinstvím vidí něco tak mimo naše běžné činy, že je ani nenapadne v těchto kategoriích uvažovat.

Zkuste se na chvíli zamyslet:

  • Co je pro vás hrdinský čin všedního dne?
  • Dokázali jste něco podobného nebo někdo takto nezištně pomohl vám?
  • Řekli jste o tom někdy někomu? Jaká byla reakce okolí a jak jste se cítili vy?
  • Co byste chtěli vy sami osobně dokázat v rámci hrdinství všedního dne?
  • Kdy to zrealizujete?

A co dál? Pokud vás příspěvky k tématu hrdinství zaujaly, šiřte je dál, mluvte o nich, a když uvidíte příležitost, chopte se jí. Držíme palce. Jistě znáte amerického psychologa Philipa Zimbarda. Proslul především svým vězeňským experimentem na Stanfordově univerzitě. Dlouhodobě se také věnuje tématu hrdinství a inspiroval k němu nás v Misi HERo. V knize Luciferův efekt se Zimbardo zabývá tím, jak se z lidí stávají padouši nebo naopak hrdinové. Tato kniha vás neopustí. Přivede vás k přemýšlení mnohokrát po přečtení. Mimo jiné díky ní jsem opustila teoretickou rovinu tématu a začala myšlenky aplikovat.