Zkuste někdy jít jinou cestou, než kterou běžně volíte. Třeba tam na vás něco čeká.

Jak dlouho zůstáváte na stejném místě v průběhu roku? Jak dlouho vydržíte nejet nikam ani na víkend? Jak se cítíte, když dlouho nikam nejedete?

Je úplně v pořádku, když máte rádi svůj domov, rodinu, přátelé, svou práci. A když se všemi blízkými chcete trávit čas. Dost možná vás baví práce, kterou děláte. Což vás činní spokojenější i v té osobní oblasti. Nebo patříte do skupiny lidí, kteří v něčem spokojení nejsou.

Ať je vaše situace jakákoli, věřím, že cestování vás může obohatit.

Proč?
Protože jediná jistota ve světě je změna. Když změníme místo, kde se nacházíme, pomůže nám to vyčistit si hlavu, zrelaxovat se, přijít na nové myšlenky. Často býváme v jednom kole, děláme, co se po nás chce a tím nemáme prostor na sebe. Na to, co nám říká náš vnitřní kompas.

 

Na cestách je možné cokoli. Třeba si uvědomíme, že jsou naše problémy banální. Nebo potkáme někoho, kdo nás nasměřuje jiným směrem. Můžou nás inspirovat nové chutě, vůně, nové obzory. Dopřát si několik dní či týdnů volna přináší i uvědomění, že ten náš malý osobní svět pokračuje dál. Že se nemusí vše hroutit, že lidi kolem nás jsou dost možná mnohem schopnější, než by nás dřív napadlo. Co když i druzí potřebují více prostoru být tím, kým si přejí být?

Opřete se sami o sebe. Dejte si odstup a mějte sami sebe rádi. Jde se dál.

Samozřejmě že cesty do zahraničí jsou benefitem i v tréninku jazyka, poznávání nových kultur, zvyků, rozšíření komfortní zóny. Ale teď nejde o peníze. Peníze nemají být překážkou v tom, aby si člověk dovolil mít nadhled nad svým životem, nad sebou samým. Stejně nám může posloužit víkend na chatě, pod stanem či u přátel, které jsme dlouho neviděli. Nebo alespoň jednodenní túra na místo, kde jste ještě nebyli. Možností vždy existuje více.

Dopřejme si cestovat, dopřejme si dát sami sobě prostor a čas. Buďme laskaví ke svému tělu i duši. Poslouchejme svého vnitřního moudrého rádce, který je tu neustále pro nás. Stačí mu dopřát zastavení se, klid, čas a inspirativní místo.

Zdravím vás z takové cesty po Austrálii,

Eliška