Jistě vás už někdy napadlo sepsat si předsevzetí. Ale co dál? Chvíle nadšení pustit se do cvičení či zdravé stravy, ale pak po pár týdnech či měsících nadšení mnohdy rychle upadá. Když přemýšlím, proč se to děje, říkám si, že možná chybí dlouhodobá motivace neboli nějaký konkrétní cíl.

Co na to jít letos jinak?

Vezměte do ruky diář pro rok 2018. Nezáleží na tom, zda ho máte v mobilu nebo zůstáváte věrní klasičtější písemné podobě. Otevřete ho v lednu a na list papíru si vypište události, které považujete za šťastné nebo úspěšné.
Vypisujte vše, co vám udělalo radost. Možná to bude úspěšně zvládnutý kurz, příjemná dovolená, setkání s bývalou třídou po letech či cokoli jiného. Vypisujte vše, co vám po přečtení vykouzlí úsměv na rtech.

Můžete si seznam rozdělit na pracovní a osobní oblast, to je na vás. Postupujte měsíc po měsíci. Udělejte inventuru celého roku.

K čemu tato inventura může být?

1) Zvědomíte si události uplynulého roku. Mnohdy máme pocit, že nám čas proplouvá mezi prsty. Ale díky tomuto cvičení se můžeme pozastavit a říct si: „Tohle vše se stalo v uplynulém roce.“

2) Pochvalte se. Uvědomte si, kam jste se za ten rok posunuli. Kde jste začali a co děláte teď.

3) Zamyslete se nad tím, jaké oblasti vám přinášely radost a v kterých chcete pokračovat. A co vám naopak bere čas, energii, elán? Tohle uvědomění nemusí být úplně radostné, ale určitě je důležité. A pokud na tom něco změníte, posunete se o velký kus vpřed.

Celá osobní inventura vám může pomoci naplánovat cíle letošního roku. I malé cíle se počítají. Přeci loď, která má kormidelníka a směr, dopluje, kam má. Loď, která nemá ani jedno může na moři i zabloudit. Nechť je pro vás plavba nového roku plná hřejivého slunce a větru, který se opře o vaše plachty.