V rámci našich toulek po inovativním vzdělávání jsme se s Jirkou Brédou zastavili ve škole Da Vinci v Dolních Břežanech. Mise HERo se sice primárně orientuje na firemní týmy, ale inspirace u dětí je skvělý a svěží zážitek.

Číst o alternativním vzdělávání knížky a být jeho součástí je pro mě úplně jiné kafe. Obojí má něco do sebe, ale autenticita prožitku se zdá být nenahraditelná. S knihami pracuji především z pohledu rozumu. Návštěvu v Da Vinci jsem vnímala bez hranic.

Umíte si představit, že jsou prvňáčci zvyklí zaznamenat si na magnetickou tabuli kdo, s kým a kam jdou, a pak se po dobrovolně utvořených skupinkách vydají na smluvené místo ke hře?

Sami si vyberou, co budou dělat. Bezpečnost je ale také zajištěna, pohybují se samozřejmě pouze po místech v rámci areálu. Oproti malinkaté družině, na kterou jsem byla zvyklá já ve své první třídě a kde jsme museli dělat povinně úkoly na další den, je to nesrovnatelná míra svobody. Ostatně na svobodě a osobní zodpovědnosti to celé stojí. A zdá se, že to funguje.

Vzpomněla jsem si na Petera Graye (občas se ty knihy hodí). Stačí prý dát dětem (a já myslím, že lidem obecně) prostor, čas a možnosti. Jejich zvědavost při správném nastavení kultury vztahů zafunguje.

Při naší návštěvě se přenesla hravost i na nás dva s Jirkou. Směle jsme si vyzkoušeli částečně samoobslužnou jídelnu i prolézačky v interiéru družiny. Vůbec se nám nechtělo domů, ale další jízdu by asi skluzavka pro děti nevydržela…

Samozřejmě to není všude stejné a vždycky jen růžové. I v alternativních školách existují různé úrovně samosprávy, partnerství žáků a učitelů i formy svobody ve vzdělávání. A také tady se vyskytují problémy k řešení.

Žákům alternativních škol závidím především jednu věc: mohou se na těchto řešeních a rozhodování spolupodílet. Mohou si hrát, vymýšlet a učit se částečně sami. A to je podle mě do života skvělá škola, kterou stojí za to využít i při vzdělávání dospělých.

Aktualizováno: Po uveřejnění článku nás kontaktovala škola Da Vinci a poskytla nám tyto další fotografie přímo z interiéru školy. Děkujeme!