Když se řekne Vánoce, mnohé zřejmě napadne asociace jako je zima, sníh, vánoční stromek, ozdoby, svíčky, cukroví, dárky, jídlo, svařák… Někomu možná myšlenky zabrousí na témata, jako jsou rodina, příbuzní, návštěvy. A někdo se na tyto svátky dívá z pohledu stresu, spěchu, nutnosti dokončení všeho možného před koncem roku.

Je to jako se vším. Na každé téma se můžeme dívat z více úhlů pohledu. Jde o to, jestli si to uvědomujeme, nebo jdeme jen slepě za tím, jak to bylo vždycky.

Úplně rozumím tomu, když si lidé přejí na Vánoce zpomalit, užít si krásné vůně, setkání s přáteli a kolegy, na které neměli nějakou dobu čas. Také se zasnít, nasát atmosféru tajemství a překvapení. Dovolit svému vnitřnímu dítěti, aby se opět se těšilo na ten krásný čas. Každá rodina má své tradice. Někdo chodí po návštěvách, jiný do přírody přinese nějakou dobrotu zvířatům.

Co když ale přijde čas, kdy bychom chtěli vyjít ze zajetých kolejí a zkusit něco nově? Čím dál častěji slýchávám, že lidé vánoční či novoroční svátky chtějí trávit jinde než doma. I když mám tradice ráda, tak tomu vlastně rozumím. Vánoce mimo domov mohou přinést mnoho kladů. Pojďme se na to podívat společně a zcela prakticky:

1.) Nemusíme pulírovat celý byt. Vždyť jedeme jinam, tzn., že nás nečekají žádné návštěvy od tchýně ani jiných příbuzných. (Yes 🙂 )

2.) Nemusíme zdobit stromeček a dělat další výzdobu, kterou je pak potřeba zase uklízet. (Upřímně? Koho baví byt plný jehličí…)

3.) Nemusíme týdny předem péct několik druhů cukroví a řešit, zda se nám něco spálilo. (A co teprve ty kalorie?)

4.) Nemusíme shánět hromady dárků, neboť si dost možná sbalíme jen kufr a tam se toho tolik nevejde. A hlavně se tím vyhneme těm zběsilým davům v obchoďácích.

5.) Nemusíme mrznout ani se brodit v blátě, když mnohdy nevychází sníh na tyto svátky.

Prostě vás chci pozvat k možnosti sbalit si zmíněný kufr a vyrazit někam pryč. Ať už do hor či do teplých krajin. Možná, že až vzdálenost od všeho shonu nás přiměje se zamyslet nad tou pravou podstatou Vánoc. Tou je pro mě osobně zastavení se, poděkování za vše, co se mi dostává, a hlavně společný čas s těmi, které mám ráda.

Ať už si vyberete kteroukoliv variantu, přeji vám pohodové svátky plné klidu, radosti a nezapomenutelných zážitků.