Rozvoj a vzdělání

Filozofické otázky k vlastnímu bytí aneb Četli jste někdy Harryho Pottera?

Neptám se na film, ale na knihu. Neboť, jak to bývá, kniha má úplně jiné kvality než film. Pokud vás teď napadají myšlenky typu: „Harry Potter je přeci kniha pro děti.“ Ráda bych vás vyvedla z omylu. Podívejme se na tohoto mladého čaroděje trochu jiným pohledem…Patřím mezi generaci, která mohla vyrůstat s Harrym Potterem. Mnozí mí vrstevníci to tak měli, těšili se na nové díly, a pak byli nadšení z filmů, které trhaly rekordy návštěvnosti. Já jsem tenkrát tomuto fenoménu nepropadla. Vlastně se paradoxně ke knihám o kouzelnickém světě dostávám až teď, když je mi 30+. Byla jsem zvědavá, co je na těch knihách tak úžasné. Jasně, že se dnes na tento kouzelnický příběh dívám jinak. Svůj pohled však vidím jako obohacení, vnímám mnoho metafor s dnešním světem. Pár z těchto metafor vám zde představím a zkusím to udělat tak, abych neprozradila o knize vše, pro případ, že si ji budete chtít přečíst.


Harry Potter je syn dvou kouzelníků, které zabil zlý čaroděj. Harryho vychovávají jeho teta se strýcem, kteří kouzelnický svět nesnáší, proto Harrymu za celých jeho téměř dvanáct let neřeknou pravdu o jeho původu. Není teď podstatné, kdo mu tu pravdu sděluje, ale že se ji dozvídá.Metafora: Co by se s námi stalo, kdybychom se v dětství dozvěděli, kým jsme? Jak moc na nás má vliv prostředí, ve kterém vyrůstáme?


Po různých peripetiích se Harry dostává do školy čar a kouzel. Ze světa, kde neznamenal nic, se najednou stává hvězdou, kterou znají všichni. Někdo mu to přeje a jiní mu závidí včetně jeho vrstevníka, Draco Malfoye.

Metafora: Kdo jsou naši přátelé a za co nás obdivují? Kdo jsou naopak nepřátelé a co jim na nás štve?


Harry se učí spoustu neobvyklých předmětů od míchání lektvarů až po létání na koštěti. Když si však na koště sedne poprvé, objeví něco, co přirozeně bravurně ovládá.

Metafora: Co jsou naše přirozené talenty? Jak by vypadal náš život, kdybychom se jim věnovali?Mohla bych pokračovat dál a dál. Otázek k zamyšlení je pro mě v knihách celá řada. Jedna část mého já si užívá tu dětskou radost a napětí z kouzelnického příběhu. A ta druhá vnímá témata jako inspiraci – metafory k zamyšlení se nad klíčovými tématy svého života. Co vy? Necháte se také inspirovat a přečtete si Harryho Pottera?