Zprávy z akcí, pozvánky

Co přinesl LASkon 2018

Konference o laskavosti je jistě něco, co se nevidí každý den. Pokud jste tu, protože vás zajímá jiný pohled na věc, propojování disciplín a hledání cest, jste tu správně. Postřehy a zajímavé přednášky pro vás sledovala a nasdílela naše koučka Pavla Knotková.

 

O co se jedná, hovoříme-li o laskavosti? Laskavost je o dávání, aniž bychom očekávali vděčnost obdarovaného. Je to o dávání bez očekávání. Důležité při tom ale je dávat, a ne se rozdávat. Potom by totiž vzniklo riziko, že se rozdám ostatním a nic nezbude na mne samou. Nejdříve je třeba začít s laskavostí k sobě samé.


Zajímavá slovní hříčka k zamyšlení, jak to ve firmách doopravdy je. V jedné společnosti mají místo oddělení Lidských zdrojů oddělení Lidských vztahů. O Vánocích místo toho, aby svým zákazníkům kupovali dárky, tak je společně týmově vytvářejí a velmi se u toho baví. Někdy je dobré odnálepkovat se a začít věcem říkat podle toho, co pro nás znamenají a o čem skutečně jsou.

 


Známá osobnost nejen v oblasti mindfulness, Jan Burian, hovořil o 3 mýtech, programech v hlavě, které nám škodí:

1. mýtus Ničeho nemáme dostatek. 
2. mýtus Více znamená lépe. 
3. mýtus Takhle to prostě je. 

Tyhle programy v hlavě nás velmi omezují, vyvolávají strach a nejistotu, a tudíž je zapotřebí sebelásky, abychom dokázali říct, takhle to nechci. Zkuste si uvědomit, kdy naposledy jste takovou kouzelnou formulku použili a jak byste chtěli zareagovat příště. Máte totiž možnost to změnit.


Úplně největším zážitkem byl MUDr. Jan Vojáček s tematem Umění být zdravý a šťastný díky laskavosti. Zmiňoval epigenetiku, nový vědní obor. Hovořil o tom, jak se geny mění následkem našeho chování, a že právě proto je důležité chovat se k sobě se sebeláskou.

Na akci nechyběli ani Filip Morávek, který hovořil o nadačním fondu, díky kterému přivádějí jógu do dětských domovů a věznic a tím působí na sebepřijetí, a ředitel městské policie Nový Jičín, Jiří Klein, který hovořil o policii, jak to jde dělat i jinak.