V poslední části tohoto příspěvku na pokračování se dozvíme něco o “rámování”, časové perspektivě a jiných efektech, které nás mohou negativně ovlivnit.

7. „Budu ostražitější k rámování.“
Způsob, jakým jsou záležitosti zarámovány, má často větší vliv než přesvědčivost argumentu. Některé úryvky projevů či slogany nás ovlivňují bez našeho vědomí. Směřují nás k idejím, které propagují. Jistě znáte příklad s poloprázdnou/poloplnou sklenicí.

8. „Udržím v rovnováze svoji časovou perspektivu.“
Když se necháme chytnout do pasti rozšířeného přítomného okamžiku, mohou nás autority přimět dělat věci, které ve skutečnosti nepředstavují to, v co věříme. Buďme ostražití.

9. „Neobětuji osobní a občanské svobody za iluzi bezpečí.“
Oběť svobody je okamžitá, ale bezpečnost je vzdálená a pouze iluzivní.

10. „Mohu vzdorovat nespravedlivým systémům.“
ednotlivci často podlehnou tváří v tvář intenzitě systémů (např. vojenských, vězeňských…), ale lze se tomu bránit. Odolnost jedince lze spojit s ostatními se stejným názorem a zvýšit tak svůj význam.

Cvičení
Přemýšlejte o tom, co se týká vás. A jak říká Zimbardo, pokud nejste spokojení, je jen na vás, co s tím uděláte…

Jistě znáte amerického psychologa Philipa Zimbarda. Proslul především svým vězeňským experimentem na Stanfordově univerzitě. Dlouhodobě se také věnuje tématu hrdinství a inspiroval k němu nás v Misi HERo. V knize Luciferův efekt se Zimbardo zabývá tím, jak se z lidí stávají padouši nebo naopak hrdinové. Tato kniha vás neopustí. Přivede vás k přemýšlení mnohokrát po přečtení. Mimo jiné díky ní jsem opustila teoretickou rovinu tématu a začala myšlenky aplikovat.