Rozvoj a vzdělání

Svoboda učení podle Petera Greye – část 2

Jak jsme zmínili v minulém článku, hra je podle Petera Graye zcela klíčový nástroj pro bezstarostné učení. Děti se od malička vzdělávají motoricky, jazykově, vědecky i sociálně a morálně. Především sledováním okolí a napodobováním vzorů. Aniž by jim kdokoli cokoli vnucoval, natož je trestal nebo pozitivně motivoval. Vše se odehrává zcela přirozeně v rámci hry.


 

Z tohoto konceptu vychází i několik škol. Například v knize zmíněná škola Sudbury Valley. Tato instituce vznikla na demokratických základech již v polovině 20. století a dodnes ji absolvovalo mnoho, z našeho pohledu úspěšných, lidí (slovy autora).


Peter Gray se k tématu úspěšnosti absolventů v knize vyjadřuje následovně:


„Absolventi ze Sudbury Valley dnes působí v celém spektru profesí, kterých si naše kultura cení. Stali se z nich kvalifikovaní řemeslníci, podnikatelé, umělci, muzikanti, vědci, sociální pracovníci, zdravotní sestry, doktoři a tak dále.


Studenti, kteří se rozhodli pro vyšší vzdělání, neměli prakticky žádný problém se na univerzity dostat, včetně těch prestižních, a také na nich bez problémů studovat. Mnoho ostatních se stalo úspěšnými bez vysoké školy.


A co je nejdůležitější, bývalí studenti prožívají šťastný život. Téměř jednomyslně se shodují na tom, že jsou vděční, že mohli navštěvovat Sudburry Valley, a sdílejí přesvědčení, že je tato škola připravila na dospělý život mnohem lépe, než by kdy dokázala škola tradiční. Z velké části si v dospělosti zachovali hravý (což znamená jak soustředěný a intenzivní, tak radostný) přístup k práci a životu, který si ve škole osvojili a vypilovali.”


Považuji za důležité zdůraznit, že se jedná o subjektivní vyjádření bývalých studentů školy pro autora knihy. Proto by mě zajímalo vidět zhodnocení i v českém prostředí, z vaší vlastní zkušenosti, byť opět v malém měřítku. Zažili jste vy nebo vaše děti výuku v alternativní škole? Jaké to bylo? Měli jste pocit, že vás škola dostatečně připravila na život? Bavilo vás učení?
Budu moc ráda za vaše názory a komentáře. Ráda si je přečtu zde pod příspěvkem nebo na soukromém emailu: monika.charouskova@misehero.cz. Děkuji moc a těším se na inspirativní diskuzi! 😉