Tým mise HERo

Firemní kultura v HERu – Kdo tomu tady velí?

Nemáme žádného pevně daného šéfa v pravém slova smyslu, ale bez vedení nejsme. Máme lídra a kruhy mají lídra projektu. Máme mezi sebou člověka, kterého jsme si organicky vybrali jako toho, kdo nás „řídí“. Zjistili jsme totiž, že potřebujeme někoho, kdo některé věci mezi námi a s námi bude organizovat. Každý si ale vybírá, s kým chce na projektu pracovat, s kým se radí a koho požádá o pomoc.

Právě zavádíme novou roli, pracovní název je vedoucí měsíce, který HERo určité období povede. Je to další z našich sociálních experimentů, který má vést k tomu, abychom spolu byli rádi, rozvíjeli se a dávali do společné pokladnice to nejlepší, co v nás je.

Asi bychom to protloukání se svobodou a zodpovědností mohli učit :o) Jasně, mnoho je dáno tím, že jsme malá firma a díky tomu je všechno jednodušší. Podstatné ale je, že máme základ, ze kterého vycházíme dál. Výsledkem je, že uvnitř HERa vzniká obrovské množství nápadů, zodpovědnosti, vůle a schopných lidí, kteří chtějí dělat smysluplnou práci pro lidi kolem sebe.

Náš Jirka Bréda nedávno vedl s Tomášem Haizlerem diskuzi o tom, zda máme v HERu holokracii. Co je to? Základním principem holokracie je nahrazení tradiční hierarchické struktury organizace nebo řetězu na sebe navazujících procesů navzájem se překrývajícími skupinami či kruhy, které se samy řídí. Byrokracii nahrazuje akcí. Každý z členů má stejnou váhu hlasu při rozhodování o dění v organizaci. Rozproudila se tím docela zajímavá diskuze, z níž vybíráme hlavní postřehy pro několik příspěvků na blog k tématu firemní kultury. Tematicky se držím charakteristiky holokracie a přidávám k tomu, co z toho funguje u nás. Můžete k nám tedy trochu nakouknout a třeba vás to k něčemu inspiruje nebo se na nás přijdete podívat osobně 🙂