Nezařazené

AGORA

[imageframe style=”glow” bordercolor=”” bordersize=”4px” stylecolor=”” align=”left”] 01_2[/imageframe]

AGORA, pro většinu z nás na začátku neznámý pojem, ale již v průběhu příprav jsme pochopili, že půjde o něco zajímavého. Studentská Agora pořádá utkání diskuzních týmů studentů ze středních škol na nejrůznější aktuální témata. S vítězi krajských kol jsme se sešli, abychom pro ně za odměnu připravili rozvojový kurz HERo. Každá skupina dostala na výběr z několika kurzů, aby si sami vybrali téma, které by je zajímalo.

[imageframe style=”glow” bordercolor=”” bordersize=”4px” stylecolor=”” align=”right”] DSC03507_2 [/imageframe]

První tým, za kterým jsme se v rámci akce HERo na cestách vydali, byl z Kutné Hory a vybral si téma Vyjednávání a přesvědčování. Odpoledne v jednu hodinu jsme se protáhli kolem chameleona, místního gymnaziálního mazlíčka, a v prvním patře s výhledem na město jsme začali s programem. Jen na chvíli odbočím ještě k tomu zvláštnímu mazlíčkovi. Oficiální verze je samozřejmě velmi praktická a racionální, ale Vás by jistě zajímala šuškanda, aneb kuloární drby. Pověst praví, že tu kdysi v dávných dobách dělal učitele matematiky, ale byl na děti přísný, a tak ho svatá Barbora proměnila ve vrásčité zvíře, které mělo do smrti děsit lidi. Ale jelikož národ studentský je ve své podstatě mírný a přátelský, tak chameleona neodháněli, ale přijali za svého. Chodí si s ním povídat, místo na čelo, mu teď ťukají na sklo a hlavně se s ním chlubí v celém okrese až do dnešních časů. Ale, mezi námi, studenti jsou sice jako beránkové, ale popichování jim rozhodně není cizí, a tak chodí posedět k milému chameleonovi a píší před ním domácí úkoly z matematiky, a to se pak prý pěkně ošívá a tluče na sklo akvária ocasem, jako dřív bouchával rukou o stůl, když udělají nějakou zásadní chybu.

[imageframe style=”glow” bordercolor=”” bordersize=”4px” stylecolor=”” align=”left”] DSC03502_2[/imageframe]

Ale zpátky k účastníkům Vyjednávacího odpoledne s misí HERo. Skupinka byla požehnaná, přišlo 13 studentů, všichni dobře naladění po obědě, a tak jsme na nic nečekali a pěkně jsme jim naservírovali Fazole. Pracovalo se ve dvou skupinách a šlo to samo, neboť jsme před sebou měli vlastně krajské odborníky na vyjednávání a přesvědčování. Jednalo se o studenty z předmaturitního ročníku a rozhodně musím říct, že nás mile překvapili. Byla to první mladší skupina, s níž jsme pracovali, a rozhodně nás spolupráce s nimi spíše podnítila k tomu věnovat se této věkové skupině i nadále, než naopak.

[imageframe style=”glow” bordercolor=”” bordersize=”4px” stylecolor=”” align=”right”] 02_2[/imageframe]

Naše další kroky v rámci HERo na cestách vedly do Jablonce nad Nisou. Byli jsme zvědaví na další vítěznou skupinu krajských diskuzí a opět jsme byli velmi mile překvapeni. Setkali jsme se zde s bezvadnou skupinou, která si pro své odpoledne s misí HERo vybrala téma Průbojného prezentování. Prezentovali jsme ale nejen průbojně, nýbrž i přesvědčivě, do projektů, které nám studenti představili jako své sny a přání, by se člověk ihned rád zapojil, nebo by si alespoň zašel na první hodinu, a tak jsme byli vyzváni k navštívení divadla, představení cheerleadingu nebo k zabývání se myrmekologií… ano, bohužel jsme s sebou neměli slovník, a tak pro nás prezentace toho, čím se dnes studenti baví a co je zajímá, byla tak trochu hádankou (kdo nevíte, co to znamená, podívejte se určitě do slovníku 😉 ). Od nás na oplátku dostali zpětné vazby, fungující principy průbojného prezentování, nástroje a témata na zamyšlení, jak sebe nebo svou myšlenku prezentovat co nejlépe, tedy tak, aby to vystihovalo to, jaký jsem a co nabízím, umím a chci.

HERo na cestách bude pokračovat i v následujícím roce, opět se těšíme na další týmy od Agory a rádi bychom rozšířili naše známé o další skupiny a mladé lidi, které baví se rozvíjet a hledat.